Związki frazeologiczne z mitologii test

Pobierz

Frazeologizmy: puszka Pandory, kości zostały rzucone, uszy puchną, rzucić komuś rękawicę, ziemia obiecana, walczyć z wiatrakami, syzyfowa praca, polegać na kimś jak na Zawiszy, manna z nieba, podać czarną polewkę, dantejskie sceny, rzucać grochem o ścianę, umywać ręceBunt/czyn prometejski ma związek z dokonaniami Prometeusza na rzecz ludzi.. Bunt Prometejski - bunt w słusznej sprawie, często okupiony cierpieniem.. pięta Achillesa - .. syzyfowa praca - .. nić Ariadny - .. koń trojański - .. ikaryjski lot - .. prometejski czyn - .. stajnia Augiasza - .. róg obfitości - .. puszka Pandory - .. 5.Podkreśl epitety.. z mitologii, np. puszka Pandory, koń trojański, z Biblii, np. strój Adama, hiobowe wieści, z historii, np. kości zostały rzucone, z literatury, np. dantejskie sceny, wiek balzakowski, z życia codziennego, np. leżeć plackiem, kopnąć w kalendarz.. Skomentuj.. O rozstrzygnięcie sporu, która z bogiń: Hera, Atena czy Afrodyta ma je otrzymać, poproszono Parysa.Frazeologia TEST - odpowiedzi.. wg Nataliablachutkyrcz.Czy znasz związki frazeologiczne mające swoje korzenie w mitologii greckiej lub rzymskiej?. zasiał.. Imię i nazwisko.. W opowieści mitycznej ważną rolę grają: metafory, alegorie i symbole.. Puszka Pandory.. 2. poleca 82% 5209 głosów.. Możesz zacierać ręce :) Oby Twój sukces odbił się głośnym echem i wzbudził podziw wśród Twoich znajomych..

..Związki frazeologiczne z mitologii.

Filmy.. Ikarowy lot - marzenie o wolności, śmiałe plany.odpowiedział (a) 27.02.2010 o 18:49: pięta Achillesa-słaby punkt.. zasadził.. Czepiać się jak pijany ______.Związki frazeologiczne pochodzące z mitologii.. Stajnia Augiasza.Frazeologizmy mitologiczne, mitologizmy - związki frazeologiczne mające swoje korzenie w mitologii greckiej i rzymskiej.. Mitologizmy.. Pewien wielki miłośnik frazeologii od lat gromadzi w swojej posiadłości zwierzęta, które kojarzą mu się ze związkami frazeologicznymi.. stajnia Augiasza-miejsce szczególnie zaniedbane,wielki nieporządek.Frazeologizmy mitologiczne są naprawdę proste, wystarczy odpowiednia motywacja i trochę wolnego czasu, aby poznać je wszystkie!. spokojne morze, los Odyseusza, skrzydła Dedala, mitologiczny sen, na wyspie Lotofagów, Minotaur w labiryncie, jesteśmy Odyseuszami, napój boski.. Wartość metaforyczną lub symboliczną mają utrwalone w języku związki frazeologiczne, które przedstawia poniższa .a) Tajemnica Poliszynela bardzo dużo pieniędzy b) Znać się jak łyse konie próżnować, leniuchować c) Bajońskie sumy znać się bardzo dobrze d) Klamka zapadła rzekoma tajemnica e) Zbijać bąki stało się coś, czego nie można odwołać f) Porastać w piórka rzecz bardzo droga, cenna g) Z zawiązanymi oczyma człowiek bardzo mądry, oczytany h) Trafić kulą w płot poprawić sobie byt i) Chodząca encyklopedia robić nie tak, jak należy j) Coś jest na wagę złota na oślep .Test wiedzy z Mitologii Jana Parandowskiego ( część grecka ) Test robiony na podstawie sprawdzianu..

związki frazeologiczne z mitologii Połącz w pary.

Treść.. Dobrze!. Aby ułatwić mu to zadanie, podaj przykłady związków frazeologicznych, w których pojawiają się nazwy zwierząt (np.Skąd wzięły się związki frazeologiczne?. Klasa 2 Klasa 3 Klasa 4 Klasa 5 Klasa 6 Polski.. ; Drakońskie prawo - prawo niezwykle surowe;; Określenie wzięło się od Drakona, wielkiego reformatora i prawodawcy.. Oczyszczenie stajni, w ktrej nie sprztano przez 30 lat byo jedn z 12 prac Heraklesa.. Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie.. Bardzo dużo związków frazeologicznych .Związki frazeologiczne składają się wyłącznie z rzeczownika i przymiotnika., Pochodzenie mitu zazwyczaj jest nieznane., Mity powiązane są z pierwszymi chrześcijanami., Znaczenie związku frazeologicznego nie wynika ze znaczeń składających się na niego wyrazów., Bohaterowie mitów często obdarzeni są nadnaturalnymi mocami., Związki frazeologiczne używane w języku polskim pochodzą z mitologii słowiańskiej.Wyjcie z trudnej sytuacji.. W j. niemieckim rote Faden - motyw przewodni Brd, niead, miejsce szczeglnie zaniedbane.. Trwa ładowanie danych.Jest to praca klasowa, sprawdzająca wiadomości uczniów pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej, z zakresu materiału literackiego, dotyczącego mitologii greckiej oraz Biblii.Test opracowany jest dla dwóch rzędów.. Argusowe oko - czujne, podejrzliwe oko Argus miał 100 oczu..

Związki frazeologiczne cz.4 Test.

Udostępnij.. Jednak trzymaj rękę na pulsie, inni już depczą Ci po piętach!Edit.. 6.Napisz, co wiesz o poszczególnych bogach greckich.Pokazałeś lwi pazur!. 2.Wyjaśnij znaczenie związków frazeologicznych: 1. zasiadł.. Gdy 50 z nich spało, kolejne 50 czuwało.. 86% average accuracy.Związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitów - Przetestuj swoją wiedzę - Quizy, testy online.. Podane związki podziel na dwie grupy: mające swoje źródło w Biblii i pochodzące z mitologii.. Klasa 1 Klasa 2 Klasa 3 Klasa 4 Klasa 5 Klasa 6 Klasa 7 Klasa 8 Logopedia Polski Związki frazeologiczne.. Źle!. Bogactwo, rdo obfitoci.. związki frazeologiczne pochodzące z mitologii greckiej DRAFT.. Związki frazeologiczne z mitologii - przykłady Frazeologizmy występują licznie zarówno w Biblii, jak i w mitologii.. Mit nie wyraża treści wprost, lecz często poprzez różnie zbudowany obraz.. Co oznacza ten frazeologizm?4.. prometejska postawa-postawa pełna poświęcenia dla innych ludzi.. ikarowe loty-śmiałe plany zakończone fiaskiem.. Jabłko z napisem "Dla najpiękniejszej" rzucone przez boginię niezgody, Eris.. a) manna z nieba, b) stajnia Augiasza, c) nić Ariadny, d) Sodoma i Gomora, e) syn marnotrawny f) róg obfitości, g) jabłko niezgody, h) zakazany owoc, i) koń trojański, j) zamienić się w słup soli, k) droga krzyżowa, l) puszka Pandory,Związki frazeologiczne - Test..

Związki frazeologiczne masz w małym palcu.

Widać, że z niejednego pieca chleb jadłeś.. Jabłko niezgody - przyczyna poważnej kłótni, niezgody; Drakońskie prawo - prawo niezwykle surowe; Koń trojański - podstępny i niebezpieczny dar, ukryte niebezpieczeństwo, chytry plan; Olimpijski spokój - powaga, hamowanie emocji;Związki frazeologiczne, które swoje źródło mają w mitologii, określa się mianem mitologizmów.. Drakońskie prawa (kary, przepisy, zarządzenia) - .Wymień co najmniej trzy.. 4.Wyjaśnij poniższe związki frazeologiczne.. Tezeusz otrzyma j od Kreteskiej ksiniczki, ni pozwolia mu wyj z labiryntu Minotaura.. » Strona główna » Język polski » Antyk » Związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitów.. 2 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych .. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Latifa 4 lata temu.. 1) Głowa do góry 2) bułka z masłem 3) na porządku dziennym 4) bujać w obłokach 5) brać nogi za pas 6) być kwita 7) być nie w sosie 8) chować głowę w piasek.Frazeologizmy mitologiczne to związki frazeologiczne powstałe na podstawie mitów greckich.. Argusa pokonał Hermes - zanudził go pieśniami, aż wszystkie oczy zasnęły, i wtedy zabił potwora.Cisza jak makiem ______.. Od Chimery, potwora, łączącego cechy lwa, kozy i węża.. Chimeryczny nastrój (charakter) - kapryśny, grymaśny, dziwaczny, towarzyszą mu fanaberie, fochy, dąsy; od Chimery, mitycznego potwora o głowie lwa, tułowiu kozy i z wężem zamiast ogona, Chimera ziała ogniem.. Powodzenia!Dzisiaj spróbujesz swoich sił w teście wiedzy o frazeologizmach pochodzących z Mitologii greckiej.Przyporządkuj związki frazeologiczne do ich pochodzenia.. syzyfowa praca-ciężka bezowocna praca.. koń trojański-chytry podstęp..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt