Opisz grafikę wektorową

Pobierz

Grafika rastrowa stosuje wyświetlanie obrazu wykorzystując poziomo - pionową siatkę pokolorowanych pikseli na urządzeniu, na którym jest prezentowana (monitor, drukarka).. Obraz wektorowy (obiektowy) opisany .Grafika wektorowa .. Jest to grafika rastrowa oraz grafika wektorowa.. Istnieje całe mnóstwo programów, które obsługują grafikę wektorową.Opiszę również dwie gałęzie grafiki komputerowej a mianowicie: grafikę rastrową oraz grafikę wektorową.. Grafika wektorowa (krzywe, wektory, krzywe Béziera) to obraz opisany za pomocą figur geometrycznych i pól wytyczonych przez krzywe, które ograniczają dany kształt (zapisany matematycznie .W tym artykule rospatrzymy jeden z rodzajów grafiki komputerowej, a mianowicie grafikę wektorową.. Grafika wektorowa natomiast, charakteryzuje się tym, że obraz tworzony jest za pomocą obiektów .Formaty plików graficznych można podzielić na formaty przechowujące grafikę rastrową oraz formaty przechowujące grafikę wektorową.Z kolei formaty przechowujące grafikę rastrową można podzielić na stosujące kompresję bezstratną, stosujące kompresję stratną oraz niestosujące kompresji.A tutaj wektorowa kontra rasterowa :) Odpowiedź została zedytowana [Pokaż poprzednią odpowiedź] Grafika wektorowa charakteryzuje się tym, że nawet jak się powiększy nie wiadomo ile to i tak jej jakość się nie zmienia.Chyba chodzi Ci o grafikę rastrową a nie "raftową" Programy do grafiki rastrowej: ArtRage ACDSee Adobe Photoshop Corel PHOTO-PAINT z pakietu CorelDRAW Deneba Canvas Effectbank GIMP IrfanView Adobe Fireworks Paint.NET Painter PaintShopPro PhotoFiltre Programy do grafiki wektorowej: AutoCAD CorelDraw Macromedia FreeHand Adobe Flash Adobe .Z pomocą przychodzi nam opcja Obrys Obrazu, dzięki której bardzo szybko i łatwo przerobimy płaski obrazek na grafikę wektorową..

Dlatego grafikę tę nazywa się również obiektową.

Jej cechą charakterystyczną jest to, że poszczególne figury geometryczne zapamiętywane są w sposób parametryczny, na przykład dla okręgu będą to .Grafika wektorowa (obiektowa) - jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym.Grafikę wektorową można także łatwo przekształcić w grafikę rastrową.. Punkty, o których mowa umiejscowione są w matematycznym układzie współrzędnych, dzięki czemu grafiki zapisane w sposób .Grafika wektorowa Idea wektorowego zapisu grafiki.. Największa to fakt, że grafikę wektorową możemy skalować bez żadnych konsekwencji w jakości - nieważne czy plik z naszym projektem ma 30 cm czy 3000 cm szerokości - jakość będzie zawsze tak samo dobra.Grafikę komputerową możemy podzielić na dwuwymiarową (2D), gdzie wszystkie obiekty są płaskie oraz trójwymiarową (3D), gdzie obiekty są umieszczone w przestrzeni trójwymiarowej i celem programu komputerowego jest przede wszystkim przedstawienie ich na dwuwymiarowym obrazie..

W niektórych branżach stosuje się np. tylko grafikę wektorową.Zalety grafiki wektorowej.

Jest popularna przy tworzeniu prostych ilustracji i logotypów.. Gdy chcemy powiększyć wielokrotnie obraz rastrowy.. Znajduje ona zastosowanie w tworzeniu różnego rodzaju schematów, map, logotypów, a nawet w fontach czy grach komputerowych.. Typowe zastosowania to tworzenie: logotypów, ikon, itd., clipartów, infografik, czcionek, gier komputerowych, bannerów reklamowych, a także innych elementów promocyjnych, schematów, rysunków technicznych - grafika wektorowa jest nieodłącznym elementem oprogramowania CAD.Poza wykorzystaniem grafiki wektorowej w marketingu (billboardy), brandingu (tworzenie logo) i pozostałych branżach, w których jakość obrazu jest bardzo istotna (szczególnie w dużych formatach), grafikę wektorową wykorzystuje się również przy tworzeniu ilustracji i modelowaniu 3D. Z grafiki wektorowej i takich programów jak np.Grafika wektorowa złożona jest z obiektów zapisanych matematycznie.. Grafika wektorowa, grafika obiektowa - jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym.Ważną rzeczą jeśli chodzi o samą grafikę jest również uzmysłowienie i dobór odpowiednich kolorów, dlatego zostaną przedstawione modele kolorów powszechnie stosowanych w grafice..

Grafikę wektorową używa się m.in. w logo, ikonach, typografii i grafikach składających się z prostych kształtów.

Mając taki obraz w postaci wektorowej możemy go skalować dowolnie.. Plik wektorowy jest jedną z dwóch podstawowych form plików graficznych, w której obraz wewnętrzny jest zapisany w postaci punktów łączących, zdefiniowanych za pomocą figur geometrycznych.. Najprostszymi obiektami są prymitywy, czyli figury geometryczne typu koło, kwadrat, trójkąt.. Podczas powiększania/ skalowania obraz nie traci na jakości: Przykładowe rozszerzenia plików w grafice wektorowej: • AI .Grafika wektorowa - w tym przypadku nazwa może być nieco myląca, ponieważ obrazy mogą składać się nie tylko z wektorów (odcinków), ale również z innych figur geometrycznych.. Dla osoby, która nie zna się na grafice komputerowej, nie ma najczęściej znaczenia, w jakim formacie wysyła pliki agencji projektującej jej nową firmową stronę, czy elementy identyfikacji wizualnej.Grafika wektorowa.. To typ grafiki w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych.. Nie jest to obraz złożony z pikseli.. Grafika wektorowa ma także kilka wad - np. bardzo dużą złożoność pamięciową w przypadku obrazów fotorealistycznych.1.Co to jest grafika wektorowa ?. Wśród oferowanych przez… 30.11.2020 169 108 4,5 .Pamiętaj o różnych sposobach zapisu grafiki wektorowej..

Możemy też wkleić znajdującą się w schowku grafikę.Grafika Wektorowa - Sposób opisu obrazu oparty na formułach matematycznych.

W przeciwieństwie do tradycyjnej grafiki bitmapowej (opierającej się na zapamiętywaniu koloru i położenia pojedynczych pikseli), grafika wektorowa zachowuje informacje o tworzących kształty obiektów liniach oraz krzywych - włączając ich położenie oraz barwę.Ciężko ja też skonwertować na grafikę wektorową, a w większości przypadków nie ma to żadnego sensu (np. przy fotografii).. Krok pierwszy - importowanie grafiki rastrowej; Najłatwiej zrobić to przeciągając plik do okna programu.. Trasowanie jest niezbędne, jeśli chcemy coś wyciąć na specjalnym ploterze tnącym (głównie loga firm, napisy), ponieważ ploter odczytuje tylko obraz wektorowy.Licencja: testowa (trial) Adobe Illustrator CC to obok konkurencyjnego CorelDRAW, jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych programów do edycji grafiki wektorowej.. Został zaprojektowany pod kątem projektowania i tworzenia ilustracji.. Rysunek zapisany wektorowo jest przechowywany jako zespół standardowych elementów, takich jak linie (proste bądź krzywe), obszary, napisy, znaczniki itp. Co to jest grafika rastrowa Pojęcie grafiki rastrowej było już wyjaśnione, jednak ten post będzie poszerzał wiedzę na ten temat.Różnica pomiędzy grafiką rastrową a wektorową jest znacząca.. środa, 12 września 2012.. Dzięki temu taką grafikę możemy skalować praktycznie w nieskończoność.Warto znać różnicę pomiędzy rastrem a wektorem, ponieważ pozwoli to uniknąć nieporozumień na linii klient-agencja kreatywna.. Opiszę również dwie gałęzie grafiki komputerowej a mianowicie: grafikę rastrową oraz grafikę wektorową.Grafikę cyfrową wektorową stosuje się w wielu branżach.. Przy prezentacji grafiki wektorowej wyjaśnij, czym jest matematycznie zdefiniowany układ współrzędnych oraz wspomnij, iż inna nazwa tego rodzaju grafiki to grafika obiektowa (ponieważ obraz opisany jest za pomocą obiektów zbudowanych z prostych figur geometrycznych).. Obraz przedstawiany na urządzeniu (monitor, drukarka, ploter) jest "kreślony" element po elemencie na podstawie tego opisu.Grafikę można podzielić na dwa główne rodzaje..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt